Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















The Shark FA050UK FlexBreeze HydroGo misting fan is the perfect solution for staying cool both indoors and outdoors. With its sleek design in cool grey and charcoal, this fan not only provides a refreshing mist but also adds a modern touch to any space.
Key Features:
- Portable misting fan for indoor and outdoor use
- Adjustable fan speeds for customized cooling
- Large water tank capacity for long-lasting misting
- 360-degree rotation for targeted cooling
- Quiet operation for use in any setting
| Brands | euronics Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356319829 |
| Model Number | FA050UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Fan |
| Colour | Cool Gray, Charcoal |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Weight | 2.12 kg |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Shipping Weight | 2.9 kg |
| Shipping Depth | 25.9 cm |
| Shipping Height | 34.4 cm |
| Depth | 22 cm |
| Key Feature 1 | Mist indoors or outdoors |
| Key Feature 2 | Lightweight portability |
| Key Feature 3 | 12 hours of cordless runtime |
| Features | Mist indoors or outdoors, Lightweight portability, 12 hours of cordless runtime |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Fans |
| Width | 21.2 cm |
| Height | 29.1 cm |
| Product Dimensions | 29.1cm x 21.2cm x 22cm |

