Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















The Sharp 2T-C40HE2245KB FHD TV in black is a sleek and stylish television that offers stunning picture quality and immersive sound for an exceptional viewing experience.
Key features of the Sharp 2T-C40HE2245KB FHD TV include:
- Full HD resolution for crisp, clear images
- 40-inch display size for an immersive viewing experience
- High-quality sound system for an enhanced audio experience
- Sleek black design that complements any home decor
- Multiple connectivity options, including HDMI and USB ports
- Energy-efficient design for eco-friendly operation
| Brands | Sharp |
|---|---|
| GTIN | 5905683273053 |
| Energy Rating | E |
| Model Number | 2T-C40HE2245KB |
| Freely | Yes |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Operating System | TIVO |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| TV Services | Freely |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Width with Stand | 89.2 cm |
| Weight | 5.45 kg |
| Shipping Width | 89.2 cm |
| Speakers | 2x8W |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 6.9 kg |
| Shipping Depth | 11.8 cm |
| Shipping Height | 57 cm |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| DLNA Certified | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 8.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Fantastic connectivity options, with 3 x HDMI ports and two USB ports, The sleek, frameless design gives you a more immersive experience. |
| Height with Stand | 55.9 cm |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Key Feature 1 | A Powered by TiVo Smart TV provides the best entertainment experience |
| Key Feature 2 | Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free |
| Key Feature 3 | Compatible with many streaming apps, including Disney+ and Netflix, as well as many more. |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | A Powered by TiVo Smart TV provides the best entertainment experience, Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free, Compatible with many streaming apps, including Disney+ and Netflix, as well as many more. |
| Enhanced Refresh Rate | 60 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 32 to 42 LED HD Ready Televisions |
| Width | 89.2 cm |
| Height | 51.2 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SHP2TC40HE2245KB_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 51.2cm x 89.2cm x 8.4cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
Sharp 2T-C40HE2245KB FHD TV in black
✓ In Stock



