Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


















Key features:
- 70-inch 4K UHD display for an immersive viewing experience
- Frameless design for a sleek and modern look
- Tivo smart TV functionality for easy access to streaming services and live TV channels
- High-quality picture with vibrant colors and sharp details
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Brands | Sharp |
|---|---|
| Energy Rating | E |
| Model Number | 4T-C70GK4245KB |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Operating System | TIVO |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes 400 x 300 |
| TV Services | Freely, BBC Iplayer, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Amazon prime video, Disney +, Google play, Netlfix, Spotify, YouTube |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 19.8 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Width | 170.5 cm |
| Speakers | 2 X 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4 |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 27.3 kg |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Height | 104.7 cm |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 27.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | The 70GK4245K offers fantastic connectivity options, with three HDMI 4K ports and two USB ports, making it easy to connect games consoles, TV boxes and laptops, or browse your own images, video, and music via a USB stick. |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 4 | Frameless Design |
| Key Feature 1 | Freely |
| Key Feature 2 | TiVo Smart TV |
| Key Feature 3 | Compatible with streaming apps |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Freely, TiVo Smart TV, Compatible with streaming apps, Frameless Design, |
| HDMI Version | 3x HDMI 2.1 (4K @ 60 Hz) |
| Headphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Screen Size (Inches) | 70 in |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 155.6 cm |
| Height | 95.2 cm |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SHP4TC70GK4245KB_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 95.2cm x 155.6cm x 27.4cm |
Sharp 4T-C70GK4245KB 70" 4K UHD Frameless Tivo Smart TV
✓ In Stock



