Sony K65XR8AU 65" 4K OLED HDR Google TV
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
- Screen Size (Inches)65
- Energy RatingE
The Sony K65XR8AU 65" 4K OLED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features to enhance your viewing experience. With its OLED display technology, you can enjoy deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast levels for a truly immersive visual experience. The Google TV platform allows you to easily access your favorite streaming services, apps, and content with just the sound of your voice thanks to the built-in Google Assistant.
- 65" OLED display for stunning picture quality
- 4K resolution for crisp, clear images
- HDR technology for enhanced contrast and color accuracy
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Built-in Google Assistant for voice control
- Sleek and modern design to complement any living space
| Brands | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736174894 |
| Model Number | K65XR8AU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W + 10W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Warranty Information | registration requiredconsumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Width with Stand | 144.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Webcam | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 160.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Speakers | Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 1) |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Screen Technology | OLED |
| Shipping Depth | 18.4 cm |
| Shipping Height | 95.1 cm |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 24.8 cm |
| Depth with Stand | 24.8 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 90.9 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 4 | Versatile 4-way stand - Adapts to any space |
| Key Feature 1 | 4K OLED Display - Immersive depth and colour |
| Key Feature 2 | Built-in Google TV - Seamlessly stream apps |
| Key Feature 3 | HDMI 2.1 Technology - Optimised gaming visuals |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K OLED Display - Immersive depth and colour, Built-in Google TV - Seamlessly stream apps, HDMI 2.1 Technology - Optimised gaming visuals, Versatile 4-way stand - Adapts to any space |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |
| HDMI | Yes |
| Screen Size (Inches) | 65 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.2 cm |
| Height | 85.5 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SONK65XR8AU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 85.5cm x 144.2cm x 24.8cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Vesa Mount Size | 300 x 300mm |
| Energy Rating | E |
| Discontinued Status | expired |



