Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






In-built Bluetooth technology lets you listen to your vinyl on your smart devices – everything from wireless speakers to soundbars and headphones. This Sony turntable also supports phono and line output thanks to the built-in Pre-Amp.
The new straight, aluminium design of the tone arm allows for crystal-clear sound and powerful bass. Also, the distortion is reduced thanks to the removable thick dust cover, which muffles acoustic speaker pressure.
This turntable is finishes with a contemporary, minimalist style that is sure to be a conversation started in any room.
The PSLX310BTCEK features one-step auto playback, meaning you don’t have to worry about setting up your records, pop them on and the tone arm will automatically lower. Once the record has finished playing, the arm will return to its resting position.
| Brands | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736091955 |
| Model Number | PSLX310BTCEK |
| Product Category Group | CE |
| Colour | Black |
| Platter Diameter | 29.6 cm |
| Portable | No |
| Radio | No |
| Record Speed Supported (rpm) | 45, 33.33 |
| Width (cm) | 43 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.5 kg |
| Shipping Width | 51.6 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 19.8 cm |
| Shipping Height | 43.3 cm |
| Tape Cassette | No |
| Depth | 36.7 cm |
| CD | No |
| Bluetooth | Yes |
| Height (cm) | 10.8 cm |
| Key Feature 1 | One Step Auto Playback |
| Key Feature 2 | Bluetooth, Belt Drive Mechanisum |
| Key Feature 3 | Phone/Line Output Built In Pre Amp |
| Features | One Step Auto Playback, Bluetooth, Belt Drive Mechanisum, Phone/Line Output Built In Pre Amp |
| Product Dimensions | 10.8cm x 43cm x 36.7cm |
Sony PSLX310BTCEK Turntable with BLUETOOTH - Black
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability


